Baseball
2019 Class S
Regional meeting date: Sep 18, 2019
Regionals: Sep 20, 2019 - Oct 01, 2019
State: Oct 05, 2019 - Aug 10, 2019
Region: 1
Organizer: Shawnee Junior High
Host: Egyptian Middle School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/20 4:30p
Century Junior High
17
Cairo Junior High School
5
2   9/23 4:30p
Shawnee Junior High
20
Dongola Unit School District 66
O
3   9/20 4:30p
Meridian Middle School (Mounds)
17
Cypress-Buncombe Co-op
7
Round 2 - Semi-Final
4   9/23 4:30p
Egyptian Middle School
6
Century Junior High
4
5   9/24 4:30p
Shawnee Junior High
7
Meridian Middle School (Mounds)
11
Round 3 - Final
6   9/27 4p
Egyptian Middle School
7
Meridian Middle School (Mounds)
8
 
WINNER
Meridian Middle School (Mounds)
Region: 2
Organizer: Cobden Unit School
Host: Crab Orchard Elementary School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/20 4a
Crab Orchard Elementary School
17
Carrier Mills-Stonefort Jr. High
7
2   9/23 4:30a
Giant City
15
Lick Creek School
5
3   9/20 4a
New Simpson Hill School
10
Cobden Unit School
00
4   9/20 4:30a
Pope County School
1
Galatia Junior High
12
Round 2 - Semi-Final
5   9/24 4p
Crab Orchard Elementary School
10
Giant City
5
6   9/25 4a
New Simpson Hill School
2
Galatia Junior High
6
Round 3 - Final
7   9/27 4a
Crab Orchard Elementary School
4
Galatia Junior High
2
 
WINNER
Crab Orchard Elementary School
Region: 3
Organizer: Pinckneyville CCSD 204
Host: Pinckneyville CCSD 204
Round 1 - Quarter-Final
1   9/20 4p
Pinckneyville CCSD 204
10
Coulterville Unit District
0
2   9/20 4p
Desoto
14
St Bruno-Tamaroa Co-op
3
3   9/20 4p
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
14
Elverado Junior High
4
4   9/20 6p
Unity Christian-Energy/Trinity Christian-Carbondale Co-op
6
St Andrews-Im. Lutheran (Murphysboro) Co-op
3
Round 2 - Semi-Final
5   9/25 1:30p
Pinckneyville CCSD 204
9
Desoto
5
6   9/25 4p
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
4
Unity Christian-Energy/Trinity Christian-Carbondale Co-op
1
Round 3 - Final
7   9/30 4p
Pinckneyville CCSD 204
2
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
1
 
WINNER
Pinckneyville CCSD 204
Region: 4
Organizer: Marissa Junior High
Host: Marissa Junior High
Round 1 - Quarter-Final
1   9/23 4:15p
Marissa Junior High
21
Evansville Attendance Center
0
2   9/23 4:15p
New Athens Junior High
10
St Mary's School (Chester)
1
3   9/24 6:30p
St John's Lutheran (Red Bud)
13
St John Lutheran (Chester)
3
4   9/23 4:15p
TSJ-Im. Lu.-St Ann (Nashville) Co-op
11
St John Catholic-Red Bud/Prairie DuRocher Co-op
1
Round 2 - Semi-Final
5   9/26 4:15p
Marissa Junior High
4
New Athens Junior High
0
6   9/27 4:15p
St John's Lutheran (Red Bud)
7
TSJ-Im. Lu.-St Ann (Nashville) Co-op
13
Round 3 - Final
7   9/30 4:15p
Marissa Junior High
10
TSJ-Im. Lu.-St Ann (Nashville) Co-op
15
 
WINNER
TSJ-Im. Lu.-St Ann (Nashville) Co-op
Region: 5
Organizer: Valmeyer Junior High
Host: Holy Childhood(Mascoutah)
Round 1 - Quarter-Final
1   9/20 6p
Holy Childhood(Mascoutah)
15
St Teresa Cath.(Belleville)-St James Cath.(Millstadt) Co-op
00
2   9/20 4:15p
Good Shepherd Lutheran School (Collinsville)
2
St Paul Catholic School (Highland)
13
3   9/24 4:30p
St Peter and Paul Catholic School (Waterloo)
17
Valmeyer Junior High
2
4   9/24 4:30p
Blessed Sacrament (Belleville)
Trinity Lutheran School (Edwardsville)
FOR
Round 2 - Semi-Final
5   9/25 7:30p
Holy Childhood(Mascoutah)
3
St Paul Catholic School (Highland)
00
6   9/25 5p
St Peter and Paul Catholic School (Waterloo)
00
Blessed Sacrament (Belleville)
4
Round 3 - Final
7   9/27 5p
Holy Childhood(Mascoutah)
12
Blessed Sacrament (Belleville)
00
 
WINNER
Holy Childhood(Mascoutah)
Region: 6
Organizer: Selmaville
Host: Patoka Junior High
Round 1 - Quarter-Final
1   9/23 4:30p
Altamont Lutheran Interparrish School
16
Trinity Lutheran-Hoffman Co-op
00
2   9/23 4:30p
All Saints Academy (Breese)
13
Raccoon-Kell Co-op
00
3   9/23 5:30p
Patoka-Odin Co-op
5
St Peter Lutheran School
2
4   9/23 6p
Selmaville
6
Willow Grove-St Mary's Cath.(Centralia) Co-op
5
Round 2 - Semi-Final
5   9/25 6:30p
Altamont Lutheran Interparrish School
1
All Saints Academy (Breese)
00
6   9/25 4p
Patoka-Odin Co-op
7
Selmaville
1
Round 3 - Final
7   9/27 6p
Altamont Lutheran Interparrish School
10
Patoka-Odin Co-op
00
 
WINNER
Altamont Lutheran Interparrish School
Region: 7
Organizer: Woodlawn
Host: Waltonville Grade School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/23 4p
Opdyke-Belle Rive
9
Woodlawn
2
2   9/23 6p
St Mary's-VCA (Mt.Vernon) Co-op
2
Summersville Grade School
10
3   9/24 4:30p
Waltonville Grade School
9
Thompsonville/Akin Co-op
1
4   9/24 5p
Bluford
7
Spring Garden
1
Round 2 - Semi-Final
5   9/25 4:30p
Opdyke-Belle Rive
3
Summersville Grade School
2
6   9/26 4:30p
Waltonville Grade School
4
Bluford
3
Round 3 - Final
7   9/30 4:30p
Opdyke-Belle Rive
4
Waltonville Grade School
2
 
WINNER
Opdyke-Belle Rive
Region: 8
Organizer: New Hope
Host: Cisne Middle School
Round 1 - Quarter-Final
1   9/23 4:30p
Cisne Middle School
20
Allendale-St Mary's (Mt.Carmel) Co-op
0
2   9/23 4:30p
Grayville Junior High
6
West Salem Grade School
13
3   9/23 4:30p
New Hope
20
Clay City Junior High
1
4   9/24 4p
Jasper-Geff Co-op
7
Field-Farrington Co-op
6
Round 2 - Semi-Final
5   9/26 4p
Cisne Middle School
15
West Salem Grade School
0
6   9/26 6p
New Hope
16
Jasper-Geff Co-op
2
Round 3 - Final
7   9/30 4:30p
Cisne Middle School
5
New Hope
4
 
WINNER
Cisne Middle School

Related Pages

Who's Online

We have 42 guests and no members online