Girls Basketball
2022 Class S
Regional meeting date: Dec 15, 2021
Regionals: Jan 11, 2022 - Jan 18, 2022
State: Jan 25, 2022 - Jan 29, 2022
Region: 1
Organizer: Meridian Middle School (Mounds)
Host: Century Junior High
Round 1
1   1/10 5p
Egyptian Middle School
39
Dongola Unit School District 66
7
Round 2 - Quarter-Final
2   1/11 6p
Century Junior High
41
Egyptian Middle School
5
3   1/11 7p
Pope County School
35
Shawnee Junior High
28
4   1/11 6p
Meridian Middle School (Mounds)
40
Joppa - Maple Grove School
32
5   1/11 6p
Cairo Junior High School
31
Cypress-Buncombe Co-op
29
Round 3 - Semi-Final
6   1/12 5:30p • Played at Century
Century Junior High
29
Pope County School
25
7   1/12 7:30p • Played at Century
Meridian Middle School (Mounds)
38
Cairo Junior High School
37
Round 4 - Final
8   1/14 6p • At Century
Century Junior High
37
Meridian Middle School (Mounds)
22
 
WINNER
Century Junior High
Region: 2
Organizer: Galatia Junior High
Host: Jonesboro CSD
Round 1
1   1/11 5:30p
Lick Creek School
55
Our Lady of Mount Carmel Regional Catholic School (OLMC Herrin)
25
Round 2 - Quarter-Final
2   1/12 5:30p
Jonesboro CSD
51
Lick Creek School
20
3   1/11 6p
Thompsonville-Akin Co-op
 
Galatia Junior High
 
4   1/11 6p
Giant City
28
Cobden Unit School
12
5   1/11 4p
New Simpson Hill School
36
St Andrew School
19
Round 3 - Semi-Final
6   1/15 10a
Jonesboro CSD
34
Thompsonville-Akin Co-op
23
7   1/15 11:30a
Giant City
 
New Simpson Hill School
 
Round 4 - Final
8   1/18 5:30p
Jonesboro CSD
38
New Simpson Hill School
28
 
WINNER
Jonesboro CSD
Region: 3
Organizer: Tamaroa Grade School
Host: Trinity St John Lutheran School (Nashville)
Round 1
1   1/10
Desoto
34
Elverado Junior High School
11
Round 2 - Quarter-Final
2   1/11 4:30p
Trinity St.John (Nashville)-Immanuel Lutheran (Okawville) Co-op
45
Desoto
16
3   1/4 5:45p
Steeleville-St.Mark's Co-op
11
Marissa Junior High
26
4   1/11 7p
St John Lutheran (Chester)
51
St Ann-Oakdale Co-op
16
5   1/11 8:15p
Pinckneyville CCSD 204
50
Tamaroa-St.Bruno (Pinckneyville) Co-op
25
Round 3 - Semi-Final
6   1/13 6p
Trinity St.John (Nashville)-Immanuel Lutheran (Okawville) Co-op
41
Marissa Junior High
12
7   1/13 7:15p
St John Lutheran (Chester)
23
Pinckneyville CCSD 204
37
Round 4 - Final
8   1/15 2p
Trinity St.John (Nashville)-Immanuel Lutheran (Okawville) Co-op
34
Pinckneyville CCSD 204
24
 
WINNER
Trinity St.John (Nashville)-Immanuel Lutheran (Okawville) Co-op
Region: 4
Organizer: St John's Lutheran (Red Bud)
Host: Holy Childhood(Mascoutah)
Round 1
1   1/11 5p
New Athens Junior High
51
St. Joe - Freeburg Co-op
17
Round 2 - Quarter-Final
2   1/12 5:30p
Holy Childhood(Mascoutah)
51
New Athens Junior High
34
3   1/12 7p
St Lilbory CCSD School
40
St John's Lutheran (Red Bud)
31
4   • Forfeit
Okawville Jr High
2
St.James (Millstadt)-Notre Dame (Belleville) Co-op
0
5   1/12 6:15p
St.John Catholic (Red Bud)-Trinity Lutheran (Red Bud) Co-op
23
Valmeyer Junior High
35
Round 3 - Semi-Final
6   1/13 5:30p
Holy Childhood(Mascoutah)
48
St Lilbory CCSD School
34
7   1/13 7p
Okawville Jr High
44
Valmeyer Junior High
15
Round 4 - Final
8   1/15 10a
Holy Childhood(Mascoutah)
27
Okawville Jr High
48
 
WINNER
Okawville Jr High
Region: 5
Organizer: All Saints Academy (Breese)
Host: St Rose Elementary School
Round 1
1   1/10 6p
Trinity Lutheran Hoffman (Co-op)
29
Good Shepherd Lutheran School (Collinsville)
12
Round 2 - Quarter-Final
2   1/11 4p
St Rose Elementary School
59
Trinity Lutheran Hoffman (Co-op)
12
3   1/11 5:10p
St Boniface (Edwardsville)
32
Albers-Damiansville Co-op
54
4   1/11 6:20p
St Paul Catholic School (Highland)
50
All Saints Academy (Breese)
13
5   1/11 7:30p
Bartelso Elementary School
47
Germantown Elementary School
34
Round 3 - Semi-Final
6   1/13 6p
St Rose Elementary School
52
Albers-Damiansville Co-op
20
7   1/13 7:15p
St Paul Catholic School (Highland)
28
Bartelso Elementary School
41
Round 4 - Final
8   1/15 11a
St Rose Elementary School
37
Bartelso Elementary School
26
 
WINNER
St Rose Elementary School
Region: 6
Organizer: Raccoon
Host: Selmaville
Round 1 - Quarter-Final
1   1/11
Selmaville
48
Odin-Apostolic Christian Academy (Salem) Co-op
19
2   1/11
Raccoon
50
Patoka Junior High
33
3   1/11
New Horizon Christian School (Centralia)
48
Willow Grove-St.Mary's (Centralia) Co-op
8
4   1/11
Field C.C.S.D. School
46
Sandoval Junior High
28
Round 2 - Semi-Final
5   1/12
Selmaville
55
Raccoon
16
6
New Horizon Christian School (Centralia)
37
Field C.C.S.D. School
39
Round 3 - Final
7
Selmaville
48
Field C.C.S.D. School
20
 
WINNER
Selmaville
Region: 7
Organizer: Summersville Grade School
Host: Summersville Grade School
Round 1 - Quarter-Final
1   1/12 4:30p
Summersville Grade School
51
St Mary's-Victory Christian Academy Co-op
4
2   1/12 8:15p
Spring Garden
36
Bethel-McClellan Co-op
17
3   1/12 5:45p
Woodlawn
39
Opdyke-Belle Rive Grade School
19
4   1/12 7p
Waltonville Grade School
48
Irvington - Grand Prairie Co-op
35
Round 2 - Semi-Final
5   1/15 5p
Summersville Grade School
33
Spring Garden
29
6   1/15 6:15p
Woodlawn
41
Waltonville Grade School
39
Round 3 - Final
7   1/17 6p
Summersville Grade School
39
Woodlawn
27
 
WINNER
Summersville Grade School
Region: 8
Organizer: Allendale
Host: St Joe School (Olney)
Round 1 - Quarter-Final
1   1/12 6p
St Joe School (Olney)
34
Allendale-St.Mary's (Mt.Carmel) Co-op
21
2   1/12 7:15p
[WINNER OF GAME ]
20
Jasper Grade School
21
3   1/13 6p
New Hope
42
Cisne Middle School
21
4   1/13 7:15p
Bluford
46
Iuka Grade School
32
Round 2 - Semi-Final
5   1/15 10a
St Joe School (Olney)
34
Jasper Grade School
21
6   1/15 11:15a
New Hope
52
Bluford
33
Round 3 - Final
7   1/17 6p
St Joe School (Olney)
26
New Hope
37
 
WINNER
New Hope

Latest Forum Posts

Related Pages

Who's Online

We have 5039 guests and no members online