2016 Class S Girls State Cross Country Meet
Bryan Memorial Park in Salem
OCTOBER 15th
9:00am-Course Tour
9:45am-Coaches Meeting (shelter #1)
10:00am-Girls Report to Start
10:30am-Girls Race
11:00am-Boys Report to Start
11:30am-Boys Race
Noon: Girls and Boys Awards at Stage
 
Dustin Husk - Meet Manager
St. Theresa School, Salem, IL
 

Link to SIJHSAA Class S Girls Cross Country State Meet - Full Team Results

Link to SIJHSAA Class S Girls Cross Country State Meet - Full Individual Results

Class S Girls
Top Ten Schools

Place School Points
1 Lick Creek 50
2 St Bruno Catholic (Picnkneyville) 77
3 St. Joseph (Olney) 158
4 Woodlawn 203
5 Evansville 219
6 Willow Grove 229
7 First Baptist Academy - O'Fallon 240
8 Waltonville 245
9 Pope County 263
10 Raccoon 302

Top Ten Runners

Place Individual School Time
1 Laney Beltz St Bruno Catholic (Pinckneyville) 12:14.5
2 Marie Prindiville Immaculate Conception (Columbia) 12:17.2
3 Brodie Denny Lick Creek 12:18.7
4 Hannah Miller Lick Creek 12:20.14
5 Tatum David St Joseph (Olney) 12:20.19
6 Kyleigh Matuszewich Lick Creek 12:24.1
7 Jordon Gary Good Shepard Lutheran 12:26.2
8 Grace Nelson Altamont Lutheran 12:32.2
9 Ahry Comer Pope County 12:36.0
10 Julia Hall Lick Creek 12:40.7

 

 

Read more ...

2016 Class L Girls State Cross Country Meet
Benton City Park in Benton  

October 15th
9:00am Walk Around/9:30am Coaches Meeting/Girls Race 10am / Boys Race 10:30am

Jerry Corn Meet Manager
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
school: 618-438-4011 x1003
Benton Middle School, Benton, IL

Admission: $5 (9th grade and up) - @2 Students (8th grade and down)

 2016 SIJHSAA Class L State Girls Cross Country Team Results

2016 SIJHSAA Class L State Girls Cross Country Individual Results

Class L Girls
Top Ten Schools

Place School Points
 1 Carriel (O'Fallon) 31
 2 Triad 39
 3 Highland 154
 4 Marion 164
5 Benton 165
6 Fulton (O'Fallon) 184
7 Waterloo 195
8 Salem 222
9 Massac County 264
10 Herrin 274

Top Ten Runners

Place Individual School Time
1 Sydney Hartoin
Triad 11:41.2
2 Peyton Schieppe Carriel (O'Fallon) 11:43.3
3 Alyssa Kowalski Triad 11:46.0
4 Julia Monson Carriel (O'Fallon) 11:49.8
5 Sofia Parker Carriel (O'Fallon) 11:54.0
6 Isis Willams-Wolave Marion 11:55.7
7 Margaux Bruce Marion 11:57.0
8 Ansley Bailey Massac County 11:58.6
9 Aubrey Mister Carriel (O'Fallon) 12:02.6
10 Anna Keller Triad 12:11.3

 

 

Read more ...

Latest Forum Posts

Who's Online

We have 72 guests and no members online