2019 Class S Girls State Cross Country Meet
Foundation Park, Centralia, IL
 
OCTOBER 19th
9:00am-Course Tour
9:30am-Coaches Meeting
10:00am-Girls Race
10:30am-Boys Race
Awards to Follow
 
Mike Nuedecker - Meet Manager - Cell: 618-339-3580
St. Mary's Catholic School, Centralia, IL
 
Admission: $5 (9th grade and up) - $2 Students (8th grade and down)

Link to SIJHSAA Class S Girls Cross Country State Meet - Full Team Results

Link to SIJHSAA Class S Girls Cross Country State Meet - Full Individual Results

 

Class S Girls
Top Ten Schools

Place School Points
1 St Bruno
108
2 Jonesboro 141
3 Aviston 145
4 Field-Farrington 180
5 Norris City-Omaha-Enfield 244
6 St Joesph-Olney 244
7 Pope County 251
8 Goreville 286
9 St Clare 289
10 Selmaville 328

Top Ten Runners

Place Individual School Time
1 Ahry Comer
Pope County
10:36.6
2 Jadyn Gerardi Lick Creek 11:05.6
3 Ellie Seifferth First Baptist Academy 11:15.2
4 Elena Rybak St Clare 11:23.2
5 Kayla Felgenhaurer  Selmaville 11:45.0
6 Molly Merrill Goreville 11:50.4
7 Mikah Merrill Goreville 11:53.3
8 Reagan Napovanice Aviston 11:54.7
9 Zoe Jones Jonesboro 12:00.0
10 Claire Nash St Teresa 12:03.1

2019 Class L Girls State Cross Country Meet
October 19th

 9:00am Course Tour
9:30am Coaches Meeting
Girls Race 10am
Boys Race 10:30am
Awards to Follow

Jeremy Cornett Meet Manager
jcornett@duquoinschools.org
618-542-2646 x1151
845 East Jackson, DuQuoin, IL

Admission: $5 (9th grade and up) - $2 Students (8th grade and down)

Class L Girls Cross Country Team Results

Class L Girls Cross Country Individual Results

Class L Girls
Top Ten Schools

Place 
School                                          
Points
  1 Waterloo
30
  2 Highland 152
  3 Mascoutah 158
  4 Triad 184
  5 Carriel-O'Fallon 196
  6 Richland County-Olney 202
  7 Fulton-O'Fallon 213
  8 Franklin Park-Salem 234
  9 Carterville 242
 10 Du Quoin 342

Top Ten Runners

Place Individual School Time
  1 Ali Kloppel
Waterloo
10:50.3
  2 Angelynn Kanyuck     Waterloo 11:08.9
  3 Kensington Curd Carriel 11:14.0
  4 Cameron Crump Waterloo 11:14.6
  5 Kennedy Bowman Triad 11:49.9
  6 Alyson Pace Highland 11:50.4
  7 Ella Sager Center Street    11:50.9
  8 Payton Frey Highland 11:51.5
  9 Eislee Moore Unity Point 11:53.2
 10 Mia Gilmore
Murphysboro 11:59.2

 

Who's Online

We have 234 guests and no members online